HAKKIMIZDA

Toprağın ve denizlerin harikalarına sevgi beslemek, saygı duymak ve doğanın nimetlerini ustalık ve alın teriyle işlemek…

Pakyürek A.Ş.’nin kurucularına ilham veren ve onları harekete geçiren fikir, hayranlıkla baktıkları doğanın eşsiz armağanlarını insanlığın hizmetine sunmaktı…

Pakyürek A.Ş. faaliyetlerine, 1959 yılında Nizamettin Pakyürek ve Kemal Pakyürek tarafından 10.000 m² kapalı, 40.000 m²’lik alan üzerinde kurulan ve tekstil sanayine preselenmiş lif pamuk üretmek üzere zamanının en ileri teknolojisi üretime başlayan sawgin-rollergin ve prese fabrikası ile başladı.

Üretilen lif pamuk İngiltere, Almanya, İtalya gibi ülkelerin tekstil sanayisinin ihtiyaçlarını karşılamak üzere yurt dışına ihraç ediliyordu. Pakyürek 1959-1990 yılları arasında Türkiye’den Avrupa’ya pamuk ihraç eden en önemli şirketlerden biri konumundaydı.

1975 yılında, tamamen ihracata yönelik üretim yapan ve Türkiye’nin ilklerinden biri olan dondurulmuş su ürünleri tesisi kurularak yeni bir sektöre adım atıldı. 1975 yılından beri dondurulmuş gıda alanında üretime devam eden Pakyürek A.Ş. günümüzde bu alanın en köklü kurumlarından biri durumunda.

Pakyürek A.Ş. 1996 yılından itibaren lif pamuk işletmeciliği işini tasfiye ederek, tamamen işlenmiş su ürünleri, bu ürünlerin donmuş muhafazası ve ihracatı işine odaklandı.

Pakmey, Pakyürek A.Ş'nin kardeş kuruluşudur.

pakyürek şirket görseli

İşlenmiş ve dondurulmuş su ürünleri alanında üretiminin tamamı Pakyürek A.Ş. adıyla gerçekleştiriliyordu. 2005 yılında geleceğe yönelik bir vizyon çizilerek markalaşmanın ilk adımları atıldı ve mezzeMarin markası doğdu. mezzeMarin markasıyla üretilen ürünler birçok dünya ülkesinin yanı sıra yurt içi pazarda da yerini almaya başladı.

Pakyürek A.Ş.’nin dondurulmuş deniz ürünleri markası mezzeMarin, Horeca kanalı ile birlikte perakende kanala da ağırlık vererek yurt içi piyasada daha etkili olmaya başladı ve şirketin lokomotif markası olarak ön plana çıktı.

mezzeMarin Norveç, İzlanda, İspanya, Çin, Hindistan, Şili, Peru gibi ülkelerden ithal edip ileri teknolojiye ve hijyen standartlarına sahip tesisinde işlediği ürünlerini, kurduğu yurtiçi dağıtım ağı ile kısa sürede iç piyasasının ve turizm sektörünün hizmetine sunmayı başardı. mezzeMarin kısa sürede bu sektörün önde gelen markalarından birine dönüştü.

Günümüzde “Türkiye balık yesin” anlayışı ile üreten Pakyürek A.Ş. dünya denizlerinin en özel ürünlerini işleyerek indirimli marketler, büyük otel, kafe ve restoran zincirleri aracılığı ile 20.000 noktada mezzeMarin markasını tüketicileriyle buluşturmaktadır. Pakyürek A.Ş. sadece iç pazarla yetinmeyerek dünyanın 16 ülkesine ihracat gerçekleştiren mezzeMarin’i Türkiye’nin dünya markalarından biri haline getirdi.

deniz görseli